Jaki rodzaj klimatyzatora wybrać? Wyjaśniamy różnice!

W tym artykule opisujemy najpopularniejsze rodzaje klimatyzatorów oraz różnice między nimi. Wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez klimatyzacji. Jest to przydatny i komfortowy element wyposażenia nowoczesnego budynku. Ciągle możemy obserwować rosnące zapotrzebowanie na urządzenia klimatyzacyjne. Musisz pamiętać, że powinny być one odpowiednio dobrane i dopasowane do Twoich potrzeb.

Klimatyzatory typu SPLIT – Najpopularniejsze!

Ten rodzaj klimatyzatora szczyci się dużą popularnością na polskim rynku. Urządzenie składa się z dwóch jednostek :

 1. Wewnętrznej odpowiadającej za utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu.
 2. Zewnętrznej, w której zamontowane są głośniejsze elementy urządzenia (sprężarka i wentylator).

Połączone są one ze sobą linią freonową, która jest zbudowana z dwóch rur miedzianych w izolacji, dzięki czemu ma swobodny przepływ czynnika chłodzącego. Połączenie dwóch urządzeń instalacją elektryczną odpowiada za odpowiednią prace jednostek. Największymi zaletami tego rodzaju klimatyzatorów są cicha praca wewnątrz budynku i wysoka wydajność chłodzenia.

Klimatyzatory MULTISPLIT – Podobne, a jednak!

Urządzenie blisko podobne do klimatyzatorów typu SPLIT. Różnica polega na możliwości podłączenia wielu jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Dzięki temu możesz swobodnie chłodzić klika pomieszczeń i centralnie sterować systemem. Jedyną wadą może być kompleksowa instalacja, ale przy pomocy specjalistów MR Instal nie będzie to problem! Jeśli potrzebujesz urządzenia, które przyniesie ci ulgę w każdym pomieszczeniu to wybierz ten rodzaj produktu.

Klimatyzator MONOBLOKOWY – Pojedyncza jednostka

Składa się tylko z jednej jednostki wewnętrznej, w której znajduje się: parownik, skraplacz, sprężarka oraz cała reszta oprzyrządowania. Montowane są zazwyczaj w oknie lub na ścianie. W samym działaniu klimatyzator nie różni się wiele od typu SPLIT. Odprowadzenie gorącego powietrza odbywa się przez rurę wystawioną za okno lub podłączoną bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. Jest stosunkowo niedrogi, minusem jest mała moc i głośna praca.

Klimatyzatory bez względu na rodzaj, mogą posiadać funkcje dodatkowe takie jak:

 • ogrzewanie, dzięki wbudowanej pompie ciepła,
 • wentylowanie, filtrowanie powietrza,
 • regulacja wilgotności powietrza,
 • osuszanie powietrza.

Kiedy wybiorą Państwo swój klimatyzator, należy pamiętać o regularnych przeglądach i czyszczeniach parowników oraz skraplaczy, w czym może pomóc firma MR Instal. Mamy szeroki zakres usług m.in. montaż, sprzedaż klimatyzacji i serwis. Działamy na terenie Warszawy, Radomia i jego okolic do 100- 150 km. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z nami. Oferujemy darmową wycenę.

1 Comment

Join the discussion and tell us your opinion.

 1. A WordPress Commenter

  Hi, this is a comment.
  To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
  Commenter avatars come from Gravatar.

Comments are closed.